Kuvaus
Hellu verkkatakki vastaa malliltaan Hellu huppariamme. Siinä on korkea kaulus ja huppu, joka on vuoritettu mustalla joustocollegella. Yksityiskohtina takissa on vetoketju, jonka väri sopii yhteen hupun nyörin kanssa. Vetoketjussa on sirkuksemme panda ja se ylettää joka koossa helmasta kauluksen yläreunaan saakka. Hiharesorit ovat pitkähköt. Vasempaan etukappaleeseen on painettu suosittu Kettunen-hahmo vaalean kullan värisenä. Painatus kestää pesua hyvin.
Tuotekuvissa olevalla Nooralla on päällä koko S ja hän on 161 cm pitkä.
Valitse valikosta kokosi. Jos Hellun collegeversio on sinulle jo ennestään tuttu, voit valita takista saman koon. Jos haluat väljemmin istuvan, valitse isompi koko. Verkkatakin alle mahtuu pukemaan esim. hihattoman topin tai t-paidan, jossa on istuvat hihat. Collegepaidat ynnä muut eivät oikein tämän mallin alle istu, sillä malliltaan takki on istuva ja hihan alla paksumpi tai väljempi hiha ryttääntyy ikävästi.
Kokotaulukosta alta löydät valmiin vaatteen mitat. Voit siis verrata sitä itsellesi sopivaan vaatteeseen.
Mitattu tasona, takin ollessa kiinni! |
S | M | L | XL | XXL | XXXL |
Rinnanympärys | 93 | 98 | 102 | 110 | 122 | 131 |
Vyötärönympärys | 91 | 96 | 99 | 108 | 118 | 128 |
Helmaresorin ympärys venyttämättä | 97 | 101 | 104 | 112 | 118 | 126 |
Takapituus (niska-helma) | 63 | 63 | 63,5 | 63,5 | 65 | 65 |
Kainalo-hihansuu (hihan sisämitta) | 52 | 52,5 | 52,5 | 52,5 | 53 | 53 |
Materiaali: 92% polyesteri, 8% elastaani
Kaavoitus: Dream Circus Oy
Ompelu: Dream Circus Oy:n alihankkija Anu Tikkanen Tmi Kuopiossa.
Kettusen on suunnitellut Kati Kraemer.
Pesuohje
- Pese vaate 40 asteessa mieluiten nurinpäin käännettynä. Näin säästät kankaan päälipuolta turhalta mekaaniselta hankaukselta.
- Ei rumpukuivausta tai valkaisuaineita.
- Käytämme kankaissamme viimeistelykäsittelyä, joka parantaa värien kestoa. Pahin haalistaja digipainetuille kankaille on kuitenkin liian kuuma pesu ja/tai kuivausrummun käyttö, joten suosittelemme noudattamaan pesuohjeita.
- Lisää verkkarikankaiden pesutesteistä voit lukea täältä.
Kangas on omaa tuotantoamme.
Kuvan värisävyt ovat ohjeelliset – tietokoneen tai muun laitteen näyttö voi vääristää sävyjä.